Планирате пут на Златар или сте већ овде и питате се шта све можете да радите на Златару и околини? За неке ће удисање чистог ваздуха, мирис природе и поглед на шуме и пашњаке бити довољан. За оне који желе активнији одмор, саставили смо листу атракција и активности које можете испробати, листу места које би желели посетити и специјалитете који ће вас оставити без даха (и пуног стомака).
Активности
Krstarenje Uvačkim jezerom 🚤
Krstarenje Uvcem se obavlja brodovima i katamaranima koji polaze sa brane na Rastokama. Tura se satoji od vožnje čamcem kroz krivudave, nadaleko poznate, meandre, posete Ledenoj pećini i obilaska vidikovca sa kog se pruža pogled ka meandrima i koloniji beloglavih supova koji kruže nebom iznad jezera. Obilazak traje oko 4 sata i ukupno 32 kilometra u oba smera. Na brodovima je dostupna hrana i piće po dogovoru.
Vožnja džipovima do meandara Uvca 🚙
Obilazak meandara Uvca terenskim vozilima moguć je tokom čitave godine i bez obzira na vremenske uslove. Ture kreću ispred hotela „Panorama“ i traju oko dva i po sata. Džipovima u koje staju najviše četiri putnika stiže se do vidikovca „Veliki vrh“ odakle se pruža pogled na čak sedam meandara srpskog Кolorada. U kolibi u blizini vidikovca, u letnjem periodu gosti se mogu osvežiti kafom, hladnim pićem ili palačinkama. Vreme zadržavanja na vidikovcu je oko pola sata, što je sasvim dovoljno za uživanje u pogledu na reku i kolonije beloglavog supa, kao i fotografisanje.
Крстарење Златарским језером 🚤
Крстарење Златарским језером почиње од Визиторског центра код бране у месту познатом као Кокин Брод које се налази одмах уз магистрани пут који од Београда води ка мору. Вожња језером се обавља туристичким чамцима и катамаранима. Током вожње, посетиоци имају прилику да уживају у смарагдној боји језера, миру који пружа четинарска шума на обалама језера и да се окупају у кристално чистој води. Крајња станица је мост на Пуљцима. Током вожње се пролази поред острва и природних плажа. У понуди су излети у трајању од 1.5 и 2.5 сата а по договору се туре могу продужити или скратити.
Vožnja kvadova 🏍️
Vožnje kvadovima idealne za ljubitelje adrenalina počinju sa parkinga ispred hotela „Panorama“, a od toga da li izaberete ture od pola sata, sat ili sedam sati, zavisi i trasa. Šumskim putevima bez saobraćaja može se iću u pravcu vidikovca Hodžina stena, prema Vodenoj poljani ali i do Uvačkog jezera i vodopada Sopotnice. Vozač kvada mora imati dozvolu B kategorije, a na vozilo može stati još jedna osoba. Za sve učesnike ovih tura obavezno je nošenje zaštitne kacige koju će vam dati organizatori. Zimi su potrebne kapa i rukavice, a tokom najdužih sedmočasovnih tura poželjno je poneti i preobuku u slučaju kiše. U toku ovih velikih obilazaka organizuje se i ručak u prirodi uz različite vrste tradicionalnih proizvoda, pite, heljdopite, pršute, domaćih kolača...
Vožnja kajaka 🛶
Avantura kajakom dostupna je na Zlatarskom i Uvačkom jezeru, a ova plovila iznajmljuju se na dan. U pitanju su kajaci jednosedi i dvosedi, a gosti koji treba da su plivači pri ukrcavanju dobijaju veslo i prsluke koji im pružaju dodatnu bezbednost na vodi. U plovilima se nalaze komore u koje se može staviti hrana, ali i odeća za presvlačenje. Gostima se savetuje da se od sunca zaštite uz pomoć majica sa dugim rukavima, kačketima ili šeširima.
Vožnja biciklom 🚲
U obilazak Zlatara biciklom kreće se ispred Vile „Zlatarska pahulja“ u samom centru turističke zone a trase koje ćete obići na dva točka birate sami. Bicikli se iznajmljuju na dan i moraju se vratiti do 20 časova. Teren nije zahtevan, a od opreme potrebna je kaciga i u noćnim uslovima svetleći prsluk koje dobijate prilikom iznajmljivanja.
Adrenalin park (avantura park)
Avantura park se nalazi nedaleko od hotela "Panorama" i namenjen je svima koji vole zabavu, avanturu, provod ili aktivan odmor u prirodi.
Zip lajn Zlatar (Zip line)
Zip-lajn sistem je pušten u rad u julu 2019. godine, i sa ukupnom dužinom od oko 1000 metara, jedan je od najdužih u Srbiji.
Купалиште на Златарском језеру 🏊
Златарско језеро је од свог постанка било омиљено купалиште Нововарошана. Због своје чисте воде и тиркизне боје, а од пре неколико година и сређене плутајуће плаже, оближњих кафића и терена за одбојку на песку овде сваког лета врви од посетилаца.
Skijalište Zlatar - Ski staza Briježđa
Skijalište Zlatar se nalazi na teritoriji opštine Nova Varoš a smešteno je tek uz magistralu u samom centru istoimenog grada. Sa svojim prirodnim potencijalima novovaroški kraj oduvek je bio oaza u koju su dolazili ljudi željni čistog vazduha, mira, odmora i rekreacije. Priroda nije štedela na lepotama ovog kraja, saglasni su svi posetioci Zlatara.
Видиковци
"Ко на брду ак` имало стоји више види но онај под брдом." То на Златару добро знају па се на доста места налази по неки видиковац са ког се пружа поглед на лепоте Златара. А лепа природа је и главни адут овога краја. Посетите неки од видиковаца и уживајте у погледу.
Vidikovac "Zlatar"
Na svega nekoliko stotina metara od centra turističke zone Zlatara nalazi se vidikovac "Zlatar". Posetiocima pruža mesto za odmor i uživanje u pogledu na predivnu prirodu planine.
Vidikovac "Ravni krš"
Vidikovac "Ravni krš" se nalazi na samoj sredini meandara. Do njega se stiže sa vode uzanim putem kroz šumu koja posetioce štiti od sunca. Uspon traje 15 do 20 minuta i nije previše naporan u odnosu na ostale vidikovce. Na vidikovcu se nalazi prostrani deo za fotografisanje i panoramsko razgledanje meandara.
Vidikovac "Molitva"
Vidikovac "Molitva" je nesumnjivo jedan od lepših vidikovaca u Srbiji. Pešacka staza do uređenog vidikovca, sa drvenom platformom, vodi kroz krševite predele nestvarne lepote, a sve vreme puta izloženost vašeg pogleda će zaokupljati meandri reke Uvac.
Vidikovac "Savina stolica"
Vidikovac "Savina stolica" se nalazi u selu Debelja. Izgrađen na steni, od kamena i drveta tako da se uklapa u ovaj prirodni ambijent i baca pogled na Zlatarsko jezero. Plan je da se u narednom periodu vidikovac sa gradom spoji pešačko-biciklističkom stazom.
Видиковац "Хоџина стена"
Видиковац Хоџина Стена се налази изнад насеља Воћњак, и удаљен је око 2 километра од магистралног пута на Зебиновцу (Нова Варош). На 1100 метара надморске висине пружа прелеп поглед на панораму Нове Вароши и Лимску долину.
Пешачке и бициклистичке стазе
Травнат терен са многобројним пешачким и бициклистичким стазама погодан је за све љубитеље природе који уживају у лаганој шетњи или воле рекреацију бициклом.
Стаза здравља
Стаза здравља се налази у близини хотела “РХ Центар Златар“, укупне дужине 1000 метара. Опремљена је са пропратним елементима трим стазе као што су елементи за препреке са ситуационим таблама, путокази, канте за отпатке, као и клупе за одмор. На чистом ваздуху међу крошњама јела и смрча, трим стаза је идеално место за шетњу, одмор и уживање у чистом ваздуху и мирису четинара.
Бициклистичке стазе
Територија општине Нова Варош је идеално подручје за љубитеље природе и планинског бициклизма. Уколико волите активни одмор можете уживати у очуваној природи Златара, Мучња, Јавора и Муртенице возећи бицикле.
Природне лепоте
Планина Златар
Златар (Голо брдо 1.627 m) је планина у југозападном делу Србије. Налази се између река Лима, Увца, Милешевке и Бистрице. Златар припада Динарским планинама, које се настављају до мора. Златар са мереном климом, на споју медитеранске и планинске климе, максималан број сунчаних дана (951 час, 265 сунчаних и око 100 снежних дана у години).
Specijalni rezervat prirode "Uvac"
Specijalni rezervat "Uvac" je zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja. Centralnu morfološku celinu rezervata predstavlja kanjonska dolina reke Uvac sa dolinom njenih pritoka. Jedinstveni zagrljaj prirode, prožimanje vode i kopna koje ih okružuje, kratak je opis tri prelepa jezera: Uvačkog, Zlatarkog i Radoinjskog. Nastala su delimičnim potapanjem doline moćne planinske reke Uvac i izgradnjom tri brane.
Zlatarsko jezero - "Atlantida" zapadne Srbije
Pre nego što su geografi dobili u zadatak da na karte novovaroškog kraja ucrtaju ovo jezero, izvođači radova imali su jedan teži zadatak. Da sa istih izbrišu čitavo jedno selo. Desilo se to pre pola veka, kada je brana, duga 1208 metara i visoka 83 metra, silom zaustavila tok obesnog planinskog Uvca i stvorila hidroelektranu Kokin Brod i Zlatarsko jezero dužine 26 kilometara.
Радоињско језеро
To je vodom ispunjen kanjon koji meandrira između uskih strmih krečnjačkih obala. Nastalo je pregrađivanjem Uvca na 42,8 km od ušća u reku Lim.
Тавничко језеро
Тавничко језеро је настало у окну бившег рудника и место је несвакидашњих доживљаја и извориште фантазија. Вода у језеру је чиста и тиркизно плава. У летњим месецима је идеална за купање.
Beloglavi sup (Gips fulvus)
Beloglavi sup je retka vrsta orla lešinara, impozantne veličine, raspona krila i do tri metra. Prosečna težina ptice iznosi između osam i devet kilograma, a pojedini primerci mogu dostići težinu i do jedanaest kilograma.
Пуљци - царство тишине
Овде се, све су прилике, делија Увац одмарао пре него што су му побили брану у срце. Сада у дивљини на Златарском језеру уживају ретки пецароши, кампери, викендаши, чамџије...
Ледена пећина
Улаз у Ледену пећену је испод стрмог кречњачког одсека, а са бочним каналима дужа је од 2,5 км. О времену и процесу њеног настанка сведоче обурвани блокови кречњака, шљунка и глиновите земље. Украси попут дугачких драперија и салива, који достижу и по 10 метара, лепотом заустављају дах. Испод једног салива је поток који после десетак метара нестаје у пукотини, а ту је и бистро језеро које не дозвољава прилаз дворани са таваницом од танких сталактита.
Остале природне лепоте Златара
Култура, историја, традиција
Обиласком разних туристичких атракција, сусрећемо се и са вишевековном историјом, традицијом и културом. Завирите у скривено благо музејске збирке, погледајте старе слике и скулптуре или се сликајте на тргу чувеног војводе Петра Бојовића. Не заборавите и по који сувенир, да вас подсети и врати у лавиринт живописних улица Нове Вароши.
Етно село Штитково
Подно Златара, према Чемерници, налази се не тако рекламирано, а врло аутентично етно село Штитково које одмах упишите у свој план путовања.
Трг војводе Петра Бојовића
Трг војводе Петра Бојовића, смештен на градском тргу је некадашњи Трг маршала Тита, а садашњи назив носи од 12. априла 1993. године. На тргу у Новој Вароши је, на Видовдан 1997. године, 52 године после смрти, откривен споменик војводи Петру Бојовићу, рад београдског вајара Миодрага Живковића. На бронзаној скулптури високој 2,7 метра на постаменту, у стојећем ставу, у шињелу, војвода левом руком придржава сабљу, одлучна погледа према планини.
Zavičajni muzej
Zavičajni muzej u Novoj Varoši otvoren je 1. novembra 2012. godine povodom obeležavanja stogodisnjice oslobodjenja novovaroškog kraja od turske vlasti. Nalazi se u zgradi koja je izgradjena 1909. godine za potrebe Sjenickog okruznog načelstva. Muzejska zbirka ima 240 originalnih eksponata i tri replike originala: Pečat kneza Strojimira iz IX veka, sablju kneza Mihaila Raskovica iz 1516. godine i oficirsku sablju generala Franje Zaha, komandanta Javorske vojske u Srpsko-turskom ratu 1876-1878. godine Muzejska zbirka prati vreme od neolita do kraja Prvog svetskog rata i rasporedjena je u 4 odeljenja: arheološko, etnoločko, istorijsko odeljenje i odeljenje istorije umetnosti.
Umetnička galerija "Kvadratura kruga"
Galerija sa preko 800 eksponata: ulja na platnu, slike na drvetu, skulpture, primenjena umetnost, suveniri...
Most na reci Uvac
Na 60-70 metara pod vodom, ostao je konzerviran i jedini sačuvan luk potopljenog kamenog mosta na Žvalama, koji je imao tri vitka, duga luka koje stariji meštani oko jezera još pamte. Po obodima jezera ostali su tek obrisi starog carskog puta koji je nekada povezivao Sarajevo i Carigrad čija je kaldrma sada duboko u jezerskim vodama.
Остали културно-историјски споменици златарског краја
Цркве и манастири
Чувари наше вере, манастири и цркве, такође су места које посетиоци Златара радо обилазе. Сваки од ових храмова носи неку своју причу и благослове наших светитеља.
Манастир Милешева
Манастир Милешева грађен је 1218. и 1219. а живописан од 1222. до 1228. године. Основао га је краљ Владислав, син краља Стефана Првовенчаног, а унук Немањин. Владислав је Милешеву подигао као своју гробну цркву, онако као што је његов отац подигао Жичу, а дед Студеницу.
Црква у Штиткову
Црква у Штиткову је подигнута на месту где је био манастир који је подигао патријарх Гаврило Рашковић, из познате кнежевске породице Рашковића.
Манастир Дубница
Манастир Дубница се налази у селу Божетићи на обронцима планине Јавор, само неколико километара од сјеницког језера.
Остале цркве и манастири златарског краја
Гастрономија
Било које домаћинство на Златару дочекаће вас часицом добре, домаће ракије и специјалитетима који су најукуснији управо ту одакле и потичу. Пробајте хељдопиту, комплет лепињу, златарски сир и пршуту, уз поглед на бескрајно зеленило четинара и природу која оставља без даха.
Златарски сир
Златарски сир је један од најпознатијих и најквалитетнијих аутохтоних млечних производа у Србији. Припада групи белих меких сирева, а по садржају млечне масти сврстава се у групу пуномасних сирева. Вековима се справља на традиционалан начин у сеоским домаћинствима подно Златара, у околини Нове Вароши. Једна од главних карактеристика златарског сира је та да се производи од пуномасног крављег млека.
Златарска хељдопита
Heljdopita je specijalitet užičkog i zlatarskog kraja, pravi se od palačinki od heljde i nadevom od sira, kajmaka i jaja.
Планински доручак
Планински доручак је жиг квалитета који указује географско порекло региона Западне Србије, чувеног по нетакнутом окружењу, величанственим пејсажима и традиционалном начину исхране.