Odgovoran odnos prema našoj prirodi koja nam daje život je odgovoran odnos prema sadašnjosti nas samih, ali i prema budućnosti naše dece. U dostizanju tog cilja, čiste i zdrave životne sredine, neophodno je da znamo odakle potiče zagađenje, a u tome nam pomaže uvođenje Lokalnog registra izvora zagađivanja.
Акција чишћења дивљих депонија, која ће у наредних месец дана бити спроведена у 34 града и општине, почела је у Суботици, Новом Саду, Чачку, Вршцу и општинама Ћуприја, Горњи Милановац, Сокобања, Тутин, Бела Црква, Житиште, Лебане, Владимирци, Пландиште, Kула, Бојник, Kнић и Нова Варош.
Прибој не заборавља суграђанина професора доктора Вујицу Јевђевића, хидролога светског гласа о коме се, осим у стручној јавности код нас мало зна. Подсећање на његово дело организовали су Савез инжењера и техничара Србије и Удружење инжењера Полимља међународном научном конференцијом и изложбом о животу и достигнућима.
Око педесетак еколога Полимске долине, и симпатизера опозиционих партија, блокирало је на један сат саобраћај у Бистрици, на расркшћу путева између Пријепоља, Прибоја и Нове Вароши. Протестанти су исказали незадовољство и забринутост због закона о експропријацији и начину на који држава решава еколошке проблеме.
Нова Варош/Златар – Овог викенда чистиће се две најпосећеније туристичке дестинације у нововарошком крају у великој акцији коју организује неформална група “Пчелице” чији је еколошки пројекат проглашен за најбољи на конкурсу који спроводи УНИЦЕФ у Србији.
Прибој – Ружна и упозоравајућа слика стиже из Прибоја. И овог пролећа Лим је донео стотине кубика смећа на свом току кроз Црну Гору, Србију и Републику Српску. Плутајућа депонија на реци загађује и тло, а отпад прети да изазове хаварију на брани хидроцентрале.
Kроз пројекат ‘’Рехабилитација илегалних депонија на реци Лим и подизање свести о њиховој штетности”, а у оквиру Програма прекограничне сарадње Србије и Црне Горе, ЈKП „Услуга” уклонила је шест нелегалних одлагалишта смећа у Прибоју. До краја седмице на тим локацијама биће постављени контејнери а у плану је и озелењавање површина, постављање одговарајућег баштанског мобилијара и видео надзора, како би се спречило поновно стварање дивљих депонија.