Београдски пензионер Драгиша Томашевић тражи дом за збирку предмета домаће радиности и народног градитељства. Шест деценија обилазио села, неке експонате добијао од пријатеља, за друге дрешио кесу. Збирку у брвнари у Великој Жупи обогатио и кантар окаш, стар више од три века.
На споменику Калипољској бици у Љепојевићима пише да су три бригаде изгубиле преко 500, а организатори манифестације тврде – преко 7.000 ратника, па испада да је било више погинулих него учесника битке! Нису српски војници били глинени голубови, нити ишли грлом у јагоде? Зашто се не поштују историјске чињенице, зашто се брукају и руже јунаци, зашто се ремети мир ратника?
Још од најранијих дана игра се са речима- склапа их, римује, уплиће у реченице којма слави село, завичај и традицију. За младог нововарошког поету Боривоја Илића из Негбине који је иначе матурант средње Шумарске школе у Краљеву, стихови су, каже, само хоби. Али из тог његовог хобија, никле су већ три књиге. Кренуо је са „Ој, Негбино, родни крају“, наставио са насловом „Мирис завичаја“, а последња у низу збирки коју је недавно објавио јесте „Каљави сокак“.
Основна школа „Момир Пуцаревић“ у Акмачићима богатија је за нови информатички кабинет. Савремена рачунарска опрема, вредна око милион динара, донација је Компаније „Телеком Србија“ , која већ пету годину за редом опрема кабинете за наставу техничког образовања и информатике по основним школама широм земље.