Друго издање књиге штампао ИИЦ „Стари Влах“, а представљање у уторак, 25. јула, у Дому културе. Прота Јевстатије Караматијевић, служитељ олтара и истраживач прошлости, покушавао да у првој половини 20. века скрене пажњу научне јавности на свој „глухи и заборављени крај“ Записи о старинама – данас незаобилазни извори за истраживањa.
На Златибору је отворена прва еко теретана у природи, у којој ће сви заинтересовани моћи да вежбају на справама направљеним од отпадног дрвета. Налази се на стази према Споменику на Шуматном брду, а изграђена је по идеји професора спорта Марка Ћирића. Подршку за реализацију овог пројекта Ћирић је добио од фондације под окриљем бетинг компаније Моцарт, а логистичку подршку пружила је и општина Чајетина.
Држава преузима обележавање Јаворског рата (1876) и почетак борбе Србије за независност. Почасти крај два споменика: Калипољској бици и мајору Михаилу Илићу на Јавору. Планина Јавор вековима представљала капију спаса за Србе из Црне Горе и Херцеговине и дела Старог Влаха. Бој на Калипољу био је највећи и по губицима Ибарске војске најтрагичнија битка.
Милисав Р. Ђенић у књигу „сабрао“ биографије 448 земљака који су оставили трага у два минула века. Крај изнедрио осам академика, 53 доктора наука, 50 универзитетских професора, десетине инжењера... Деца нших сиромашних сељанки постајали су чувени стручњаци. Многи од њих су се расули по свету – у Аустрију, Немачку, Француску, Сад, Португалију...
Ново издање ИИЦ „Стари Влах“ - други пут штампана књига „Кроз Стари Влах“ нововарошког проте, истраживача прошлости и културног прегаоца, који је између два светка рата у листовима и часописима описао многе знаменитости, догађаје и личности краја. Наш портал објављује реч уредника Милинка Бујишића и део текста из предговора Добрила Аранитовића, приређивача књиге.