Историчар Милисав Р. Ђенић из Чајетине у књизи „Биографски лексикон Златибора“ објавио биографије 448 земљака који су оставили трага у два минула века. Наши преци су били много бољи и јачи од нас изнедрио их систем који је имао грађанску културу и подразумевао вредоносну хијерархију.
Књижевни портрет Миомира Милинковића у библиотеци МЕТШ у Прибоју: објавио 45 књига (23 из белетристике) и 250 књижевно-критичких и научних радова. Трилогија «Шумљаци“, „Истина нема рок трајања“ и „Немирне године“ сведочи о злом времену и страдању народа и села на Тромеђи у поратно доба.
Љепојевићи код Нове Вароши, на 1.240 метара надморске висине, дом су пару селица. Зоран Иванковић: Долазе нам већ 31 годину, непогрешиво крајем марта и ту су до Госпођиндана. Ове године долетеле су 12 марта, најраније током ових минулих деценија. Грдан малер преживеле прошле године, кад им је олуја оборила гнездо и побила младунце.
Истраживања о становништву, насељима и обичајима Старог Влаха поново пред читаоцима у 53. књизи едиције „Корени“. Сведочанства ученика Јована Цвијића, студије објављиване у „Српском етнографском зборнику“. Подаци о 190 насеља на подручју Ивањице, Чајетине, Нове Вароши, Прибоја, Рудог и Вишеграда.
У селима под Чемерницом 60 година чекају наставак радова на путу од Штиткова према Ивањици. Повезивање увачког и моравичког дела Старог Влаха преко „старе границе“ из 1833. године. Хроника започете градње кулуком и довлачењем камена запрегама, па поправки „на мишиће“, вапаја, просутих обећања и немара власти.
Реч новинара Драгољуба Гагричића на промоцији часописа „Стари Влах“. Три мане – заборав, хвалисање и прекрајање историје. Вапаји, као и пре 100 и више година, а држава за узета природна богатства – враћа мрвице. Подмлађивање редова и окупљање сарадника из свих области – пут за опстанак летописа.