Представљена четири нова фонта ћириличног писма за интернет и штампу

politika.rs 28. јануар 2020. године Друштво Коментари

Илустрација (Фото rnids.rs) (Фото rnids.rs)

Фондација „Регистар националног интернет домена Србије” (РНИДС) у сарадњи са удружењем Типометар данас је јавности представила „Ареал РНИДС” - нова четири фонта ћириличног писма који се могу користити за интернет и штампу.

Ауторка фонтова, професорка Факултета примењених уметности Оливера Стојадиновић истакла је овом приликом да ће корисници моћи да од данас бесплатно преузму Ареал на сајтовима РНИДС и Типометар.

„Као једна од препрека у употреби ћирилице на интернету наводи се и недостатак адекватних фонтова који се лако читају на екранима паметних уређаја, пре свега мобилних телефона. Због тога ћемо српској интернет заједници поклонити ћириличко типографско писмо које излази у сусрет савременим технолошким захтевима и подједнако добро изгледа и у штампи и на вебу”, казала је Стојадиновићева.

Како је објаснила, Ареал РНИДС је слабсерифно типографско писмо доступно у усправном и курзивном облику у две тежине.

„Посебна пажња посвећена је оптимизацији за екрански приказ. Пропорције, једноставни облици и линеарни карактер чине ово писмо изузетно добро читљивим и на малим екранима”, казала је професорка.

Ана Продановић, доцент ФПУ на предмету „Писмо” и Оливера Батајић Сретеновић, доцент ФПУ на предмету „Графика књиге” указале су на досадашњу проблематику када је у питању употреба ћирилице на рачунарима услед коришћења страних фонтова.

Ћирилица (Фото РНИДС) (Фото РНИДС)

„Већина ћириличних фонтова не подржавају српску ћирилицу па се појављују слова из руског или бугарског. То се често дешава јер странци који на њима раде не познају довољно наше писмо и зато је јако важно што је ово сада наш пројекат”, казала је Продановићева, преноси Танјуг.

Оне су указале и на проблематику проналажења српских ћириличних слова, јер су углавном на кодним местима руски облици, а сада ће лако сви корисници моћи да пишу на српском курзивном облику.

„С обзиром да је 2018. године донет закон о дигитализацији уџбеника, било је врло тешко пронаћи адекватан курзив на ћирилици, а многи фонтови направљени су искључиво за штампу”, објаснила је Сретеновићева.

Предраг Милићевић је у завршној речи истакао да је ово прво писмо које Фондација РНИДС поклања, а у плану је да поводом обележавања рођендана .СРБ домена, наставе са овом праксом.

„Ћирилички интернет домен .СРБ је наш други национални домен и, после руског .РФ, то је други интернет домен на свету који је могуће регистровати на ћириличком писму, а његова регистрација је почела 27. јануара 2012”, подсетио је Милићевић.

Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.


Коментари

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.