Иако се подстиче наталитет, сиромашна општина Старог Влаха остаје без подмлатка. Лане рођене 83 бебе, а претходних година 93-105, па за будућност стрепе школе, клубови, запослени у јавном сектору...
И поред тога што се из касе буџета у Новој Вароши последњих година издваја све већа сума за подстицај рађања беба, овде забрињава драстичан пад наталитета.У планинској и сиромашној општини роде све чешће носе катанце, па истурена одељења „патуљастих“ основних школа у Јасенову, Бистрици, Негбини, Акмачићима и Божетићима с муком опстају у по једном или два села, а градска школа, која је некад имала 1.900 ђака, спала је на свега три одељења првака.
- У минулој години рођене су 83 бебе, док их је у 2014. години било 105, пре три године 93, а у 2012. години 99. У граду је било 53 принове, а у селима 30 принова – наводуи тужну статистику Данијела Топаловић, референт дечје заштите у општинској управи, подсећјићи да се лане није чуо плач новорођентета у најмлађем нововарошком селу – Белој Реци, док је седам дечака и девојчица угледало свет у Акмачићима, а шест у Рутошима.
У нововарошком крају лане су склопљена 73 брака, а 19 породица је добило треће дете.Међутимн, ни то нису охрабрујући подаци, па је лањска сума од 12,5 милиона динара у буџету за новорођенчад, и незапослене породиље – поново повећана.
Опустела села - гасе се огњишта у Трудову
- Општинско веће је дуплирало накнаде за прво двоје деце - на 100.000 и 200.000 динара, док за остала остају од 300.000 до 500.000 динара.Незапосленим породиљама сада следују 12.000 месечно за проворођено дете, а за остала од 15.000 до 24.000 динара – казује Данијела Топаловић.
Колико је проблем наталитета изражен најбоље сведочи податак да ће у школској 2019/20120. години у клупе сести тек свега осмадесетак првака. Малом броју ђака кумују „бела куга“ и учестале сеобе, одласци пут Београд и Шумадије, те за радне места стрепе просветари, али и „бели мантили“ здравства, запослени у управи, спортски клубови како да обезбеде подмладак.
СИРОМАШТВО И НЕИЗВЕСНОСТ
- Са накнадама за бебе нам само бацају прашину у очи, тобоже брину о нараштајима, а нема кључних мера – да се победи сиромаштво у долини глади и неизвесност сутрашњице? Где да се запосле мајке и деца кад је индустрија на умору, нема нових погона, а републичким плановима крај је предвиђен за развој туризма и пољопривреде. Ни за те гране нема подстрека државе, а градски панои са читуљама чисте се два-три пута недељно! – огорчена је мајка двоје деце.
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.