„Божанско надахнуће“: Мирослављено јеванђеље поново у Рачи

zlatarinfo.rs 13. мај 2025. године Друштво Коментари

Ћирилична баштина

Тачно на месту где је пре 84 године рачанском игуману Платону Милојевићу предат на чување најзначајнији ћирилички споменик српске писмености овог маја ће у оквиру 7. „Ћириличне баштине“ бити постављена изложба „Божанско надахнуће - Мирослављево јеванђеље“ аутора Вељка Топаловића.

Игуман Платон је записао да је био код школе у Рачи када му је почетком Другог светског рата поверен на чување овај јеванђелистар непроцењиве вредности, а баш објекат тадашње школе је данас Музеј ћирилице у коме ће се одвијати изложба о највреднијој српској књизи. Овом приликом ће бити приказана и највернија могућа копија оригинала и први факсимил у свету који има верну репродукцију осликавања на злату, а сви посетиоци Музеја ћирилице ће имати прилику не само да виде, него и да дотакну и прелистају златни факсимил Мирослављевог јеванђеља.

Јеванђеље писано крајем XII века за хумског кнеза Мирослава, брата Стефана Немање, не само да је најстарија сачувана српска књига на ћирилици, него је и један од најлепших богослужбених рукописа у свету. Написано је на пергаменту, а претпоставља се да га је кнез наручио за своју задужбину Цркву светог Петра и Павла код Бијелог Поља. Украшено је са 296 стилозованих минијатура и иницијала у боји и злату, а због лепоте и разноврсности позлаћених ликовних украса, Унеско је, 2005. године, уврстио Мирослављево јеванђеље у „Памћење света“, међу 120 највреднијих покретних добара целокупног човечанства. Но, тек у последњим студијама Драгане Аћимовић откривена је дубока симболика иницијала и њихова директна веза са текстом. Испоставило се да су српски средњовековни монаси изванредно познавали не само хришћанске текстове, већ и грчко-римску и египатску митологију, историју, медицину, најсложеније Аристотелове поставке… тј. били су најобразованији људи тадашње Европе.

Изложбу сачињавају: закривљени пано са фоторафијом унутрашњости хиландарске цркве, где се Мирослављево јеванђеље чувало 700 година, специјално израђен постамент и ковчег из ког се књига подиже приликом отварања, 12 паноа који говоре о симболици ликовних украса и драматичном историјату књиге који су на српском и енглеском језику, златни факсимил Мирослављевог јеванђеља и златни факсимил Српског псалтира који се чува у Минхену, а током изложбе ће бити представљен и документарни филм Бошка Савковића „У почетку беше реч“. 

Мирослављево јеванђеље - музеј ћирилице

Изложба посвећена Мирослављевом јеванђељу отвара се 22. маја у 18 часова у Музеју ћирилице у Рачи код Бајине Баште. Посетиоцима ће од 23. до 28. маја бити омогућено разгледање стручно вођене изложбе "Божанско надахнуће - Мирослављево јеванђеље" у термину од 9 до 17 часова. Овај програм је бесплатан као и сви у оквиру „Ћириличне баштине“, а организатори позивају све Бајинобаштане и посетиоце овог града да у мају искористе прилику и посете јединствену изложбу која ће бити постављена у престоници ћирилице. 

Организациони одбор манифестације "Ћирилична баштина"

Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.

ćirilična baština


Коментари

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.