Солунци дочекали крст

zlatarinfo.rs ( Д. Гагричић ) 21. април 2025. године Друштво Коментари

Коначно - крст поред имена ратника (Фото: Раде Кутлешић) Коначно - крст поред имена ратника (Фото: Раде Кутлешић)

После седам година исправљена грешка и неправда у Драглици: споменик на звонику цркве брвнаре добио знамење под којим се борило 93 ратника села од 1912-1918. године

После свете литургије на Васкршњи понедељак у цркви Свете Тројице у Драглици, свештеник дорбоселичке парохије Бојан Мијаиловић освештао је мермерни крст на зиду звоника између  две спомен-плоче са именима 93 ратника овог села из два балканска и Великог рата. 

После седам година исправљена је велика грешка и неправда: на белегу је освануло знамење под којим су се борили јунаци у ратовима 1912-1918. године. Крст је подигнут захваљујући прегнућу Неђељка Неђа Грујичића, мештанина, једног од иницијатора  да се прецима одужи дуг поводом прославе 100-годишњњице одбране Србије у Великом рату.

Од Тројица 2018. године у мермеру на Зборишту у Драглици, са кога су кретале крстоноше, заједно су као пре једног века и коју годину – регрути, редови и трећепозивци у строју и рововима Дринске и других дивизија, у ратовима против Турака, Бугара, Швабе, Арнаута... Заједно су, као некада, комшије на саборима у висовима Муртенице, који су бранили част, слободу, нејач, огњишта и заставу отаџбине, уз поклич: „За крст часни и слободу златну“. На првој плочи су имена 57  палих на бранику отаџбине.

До тада су Драглица и Сеништа била два последња села на десној обали Увца без обележја у славу и част ратницима 1912-1918. године. Драгличани су одлучили да  у мермеру запишу имена, да чувају успомене на прошлост и претке, да потомке подсећају на јуначка времена.

Уочи сеоске заветине учињен је пропуст што изглед белега и запис нису прошли сито и решето у црквеној  општини и ужичком намесништву Жичке епархије. Заборављено је да се уклешу те славне године (1912-1918),  а узалуд су неки сваљивали кривицу на каменоресца. И било је обећања да ће стићи крст до следеће сеоске заветине, када се код нове цркве брвнаре на Треће Тројице сабирају мештани и земљаци расути по Србији на литургији и уз трпезу и трубаче...?

Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.

solunci


Коментари

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.