Удружење потомака ратника 1912-1918. године затражило низ активности за Дан општине – 1. новембра. Тачка на ујдурме и спорења око градње спомен-куће војводе Петра Бојовића на две локације у Мишевићима. Подршка ставу стручне комисије да се таблом и подацима обележи родно место. Милољуб Шапоњић нови председник Удружења.
Неопходно је са већим жаром наставити активности на неговању сећања и обнављању памћења на жртве и заслуге Српске војске, добровољаца и комита у ослобађању крајева Србије од турског јарма 1912. године, али и у одбрани Србије у Другом балканском рату, а посебно у Великом рату и стално подсећати власти и установе на обавезе у неговању традиција, заштити споменика и поклањању пажње издавачкој делатности.
Ово су, у најкраћем, поруке са изборне седнице Општинског одбора Удружења потомака ратника 1912-1918. године „Војвода Петар Бојовић“у Новој Вароши, одржане у уторак.
Први задатак новог Председништва Удружења је да се код општинских власти заложи за шири спектар актвности на обележавању 110-те годишњице ослобођења Нове Вароши и Старог Влаха од Турака. Истина, кратак је рок – само месец и по дана до 1. новембра и Дана општине, па ако нису започеле припреме и активнпости планиране у програмима рада – питање је колико се неки послови на припреми манифестација могу урадити у последњи час.
Кључну улогу, речено је, поред управе, имају установе културе и образовања и Спортски савез, али и ентузијасти и поштоваоци традиције који, уз одавање почасти у част и славу јунака, треба да упознају младе са делом предака, са 1.200 палих на грудобрану отаџбине у ратовимма 1912-1918. године и афирмишу вредности слободе у борби против заборава.
Чланови су прихватили предлог Милана Бјелића, досадашњег председника Удружења, да се стави тачка на ујдурме појединаца и препуцавање мештана из Мишевића око градње спомен-куће војводе Петру Бојовићу на две локације, те обиласке и писма министарствима, Војсци и другима, на захтеве за прикупљање пара...
– Тиме се само скрнави дело славног земљака и штети нашем крају. А држава и општина су се достојно одужили војсковођи, истина са великим закашњењем. А и кад би направили кућу – одакле би обезбедили експонате, како би је одржавали у готово запустелом селу?! Прече нам је да се спомен-соба Бојовића у завичајном одељењу ужичког Музеја обогати новим експонатима, да се тамо повећа број посетилаца, него да се упуштамо у неизвесне пројекте – рекао је, поред осталог, Бјелић.
Споменик војводи Бојовићу чека цвеће и поправке мермерних плоча
Радиша Филиповић, досадашњи заменик председника Удружења, пренео је став општинске комисије у чијем раду је учествовао прошле године, као и неколико Нововарошана и стручњаци Завода за заштиту споменика културе из Краљева и Музеја из Ужица и Чачка, да се у Мишевићима, у дворишту фамилије Бојовић, подигне табла која ће сведочити да је ту била кућа Перуте и Раде Бојовић, војводиних родитеља.
– Упознао сам надлежне и све којима је писао Радојко Чоловић да су то радње „испод жита“. Лажне су тврдње да је војвода рођен тамо где Чоловић хоће да гради спомен-кућу и на имању продаје плацеве. Нешто ниже, под стеном, наши преци су кратко време боравили у склоништу, пошто су их Турци истерали са огњишта – истакао је Добрица Бојовић, један од потомака војводе.
Скуп народних првака пет срезова на Јавору 1912. године
Посебну пажњу, како је предочено, треба поклонити прикупљању историјске грађе о прецима, али и информисању јавности. Тако су се Ђоко Зечевић, Милојко Поповић и Зоран Кнежевић заложили да се допуне спискови ратника, објављени у књизи „Нововарошки крај кроз историју“ (група аутора, Нова Варош, 1991.), али и припреми посебна публикација. Истина, није речено кад, ко, како, а ни зашто се није реаговало кад су „Златарске новости“, пре више од три деценије објављивале спискове ратника, негде пред штампање књиге...?!
С друге стране, Педо Коруновић је указао не потребу промоције наслеђа и грађе о јунацима, пре свега Солунцима, а Босиљка Гујаничић апеловала на локалну власт и министарства да обезбеде већа средства за рад Удружења. Подсећајући на пропадање крајпуташа, зарастање у врзине и немар потомака, Радиша Филиповић предложио је да се испита могућност да се белези пренесу на једно место...
Завичај Бојовића - Мишевићи на Златару (Фото: Р. Прелић)
Ново руководство
За председника Удружења потомака ратника изабран је Милољуб Шапоњић (из насеља Бабића брдо), за заменика Зоран Кнежевић, а за секретара Драган Живковић. У Председништва су и Педо Коруновић (председник Суда части), Јован Шапоњић (председник Надзорног одбора) и Ђоко Зечевић. Чланови Општинског одбора су и Радиша Филиповић, Радош Дивац, Милојко Поповић, Милорад Шапоњић и Вјекослав Пурић. Благајник Удружења је Пуниша Ракоњац.
Оштећене мермерне плоче
Са изборне седнице упућен је предлог да Скупштина општине изабере Комисију за неговање традиција (или сличног назива), која би, као у другим општинама, креирала и координирала активности из ове области, била „филтер“ за сугестије и предлоге...
Затражено је и да се санирају оштећења на постаменту споменика војводе Петра Бојовића на Тргу, те да се поведе већа брига о одржавању цвећа. Удружење годинама тражи да се у одељењу Музеја унесу исправке у броју палих ратника, али и допуне подаци о носиоцима Карађорђеве звезде.
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.