Баштина нововарошког краја – природна и културна – на длану. Садржајан и до сада најобимнији преглед понуде, реткости и знаменитости припремиле Милена Михаљчић и Лидија Тарановић из Београда.
Туристчка организација „Златар“ штампала је Туристички водич Златара и Нове Вароши “Путокази златовања“. Издање на 36 страна доноси до сада најобимнији преглед природне и културне баштине краја.
Баштину на длану представиле су две Београђанке - Милена Михаљчић, аутор текста и концепта, док је о дизајну и прелому бринула Лидија Тарановић. Фотографије су из објектива Александра Бубоње из Нове Вароши и Станка Костића и Рада Прелића из Београда, као и из неколико архива установа и угоститељских кућа и појединаца. Прво издање Водича у тиражу од 2.000 примерака штампала је Штампарија „Никитовић“ из Ужица.
Водич кроз ризнице нововарошког краја
Подсећајући на климатске услове и близину три језера, Милена Михаљчић посебно указује на благодети планине између четири реке – Лима, Увца, Милешевке и Бистрице:
– Предели Златара су мозаици ливада и планинских висова обраслих листопадним и четинарским шумама. Природа у овој ваздушној бањи и околини позива на све врсте кретња и активног одмора, па је то шанса да посетиоци искушају спретност и одважност.
Туристичка понуда илустрована је и бројним сликама угоститељских објеката, али и реткостима у кањону Увца, од меандри до орлова и природних осматрачница изнад три језера, на којима су изграђени видиковци.
Белоглави супови - атракција у клисури Увца (фото: Водич ТО)
На страницама Водича су и знаменитости културног наслеђа и трагова историје. Истичући да манастири и цркве, изграђени на прекрасним местима, са драгоцености које чувају – сведоче о снази и постојаности предака, ауторка Водича скреће пажњу, у првом реду, на цркве брвнаре и друге споменике народног градитељства и експонате Завичајног одељења ужичког Музеја.
Сведочанства - део поставке о војводи Бојовићу
Овога пута су исправљене неке неправде и произвољности из ранијих проспеката. Наиме, често се о наслеђу казивало или писало олако и каћиперски, неуки су износили податке “из рукава“, наносећи велику штету и бруку крају.
Народно градитељство - црква брвнара у Кућанима
Тако су „ресавци“, уз занемаривање чињеница, помињали број сунчаних дана или увеличавали 12 пута број погинулих у Калипољској бици 1876. године... На ТВ, радију и у штампи су освитали текстови у којима су Штитково и Ојковица на падинама Златара, други су обмањивали да је Штитково под заштитом државе, иако локална управа и мештани ништа нису учинили да то буде. Често се задирало и у територију суседне општине, иако Новој Вароши припада само ужи појас Увачког језера од ушћа Кладничке реке до Вељушнице (па и Златар не припада само Вароши). Нико и не помиње пећину Дуруљу у Буковику, откривену 1966. године.?!?]
Ћуприја у Пуљцима на Златарском језеру (Фото: В. Јоксимовић)
Карта Општине
Уз понуду сеоског туризма и специјалитета краја, објављена је и карта Општине, са селима, саобраћајницама и локацијама знаменитости, а намерницима је предочено и шта могу посетити у околини.
Поправни из земљописа и историје
Боље икад, него ника!. Сад је прилика за поправи из земљописа и историје и да, пошто је објављен Водич, поједини запослени у Туристичкој организацији „Златар“ и Резервату „Увац“, али и део медијских радника и челника у власти, па и власници објеката за издавање, возачи чамаца и други – науче елементарне податке о баштини (природној и културној) и да то знају као „оче наш“.
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.