Цео век је прошао, а у Новој Вароши није познат датум ослобођења града и Старог Влаха 1918. године од окупатора?
У књизи „Нововарошки крај кроз историју“ (Нова Варош, 1991., група аутора) наводи се само “брзо наступање Српске војске и ужурбано одступање аустријских јединица“, уз бежанију швапских удворица и помагача.
`Рашку област је у Великом рату ослободила Друга армија, наступајући преко Косова, крајем октобра 1918. године. Вероватно у ратним дневницима, архивским списима и другој грађи и књигама има појединости о датуму уласка јединица у Нову Варош и околне градове, њиховим командантима, те како их је народ дочекао ..?
Драгоцена би, свакако, била сведочанства о тим данима, да, у првом реду. угледају светлост дана на изложби или на страницама медија. пошто се приближава датум обележавања Идући у сусретјубилеју – 100-годишњице одбране Србије у Великом рату, аутор ових редова писмом (мејлом) затражио је појединости од завичајног одељења ужичког Музеја и других установа...
Истина, датум ослобођења 1918. године није тако значајан историјски међаш као 1. новембар 1912. године, када су Нова Варош и Стари Влах ослобођени од Турака. Ипак, тај дан заслужује помен и место у сталној поставци о Првом светском рату у нововарошком крају.
Пре неколико дана Славољуб Пушица, директор Музеја у Пријепољу, потврдио је да ова установа располаже са делом поодавно прикупљене грађе о Великом рату.
– Имамо документ у коме пише да је Пријепоље коначно ослобођено 31. октобра 1918. године и то без борби. Настављамо трагање за осталим подацима, а и за суседне општине – Прибој и Нову Варош – каже Пушица.
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.