Radna grupa angažovana na izradi Strategije socijalne zaštite, kao krovnog dokumenta sa ključnim smernicama za razvoj lokalne socijalne politike, predvođena mentorkinjom Brankicom Jeremić, intenzivirala je u proteklih mesec i po dana svoje aktivnosti, tokom kojih je oblikovala nacrt ovog strateškog dokumenta.
„Koraci do promena“ naziv je radionice nedavno održane u hotelu „Panorama“ na Zlataru, na kojoj su učesnici skupa kao prioritete prepoznali jačanje kapaciteta socijalne zaštite, podršku građanima u socijalnim rizicima i potrebu uspostavljanja partnerstva u zajednici.
Opštinski tim, formiran rešenjem predsednika opštine Dimitrija Paunovića, a u čijem su sastavu predstavnici Centra za socijalni rad, lokalne samouprave, Doma zdravlja, Nacionalne službe za zapošljavanje, obrazovno-vaspitnih ustanova, medija i udruženja građana, definisali su, osim strateških prioriteta, i konkretne aktivnosti koje bi na ovom polju trebalo preduzeti u periodu od 2015. do 2020. kako bi sistem socijalne zaštite odgovorio na potrebe građana u našoj zajednici. U okviru prvog prioriteta, članovi radne grupe prepoznali su nužnost jačanja kapaciteta lokalne samouprave koja ima lidersku poziciju u kreiranju, primeni, praćenju i proceni efekata socijalne zaštite na lokalu.
- Zbog brojnih i složenih socijalnih problema, mreža pružalaca socijalne zaštite mora biti proširena na druge sektore kako bi se promenila ustaljena praksa da je Centar za socijalni rad isključivo odgovoran za socijalnu brigu o građanima. Argument koji to opravdava može se naći i u činjenici da je odnos između stručnih radnika CSR i broja stanovnika u opštini Nova Varoš daleko niži ispod republičkog proseka. Podaci govore da je udeo korisnika socijalne zaštite u ukupnoj populaciji stanovnika oko šest procenata, a u CSR su angažovana samo četiri stručna radnika, tako da jedan socijalni radnik u proseku pruža usluge za 738 korisnika - podseća mentorka Brankica Jeremić iz licencirane agencije „Vox Populi Consulting“.
Kao drugi prioritet prepoznata je podrška građanima u socijalnim rizicima, a u okviru nje četiri grupe - stari, deca i mladi, odrasli u socijalnim rizicima i porodica. Definisane su i ključne aktivnosti na ovom polju, a kao najznačajnija realnost u planiranju i održivost predloženih usluga.
- Već sada, a posebno u perspektivi, veliki problem u našoj opštini je briga o starima, posebno na seoskom području gde prosečna starost žitelja uglavnom prelazi starosnu granicu od šest decenija. U ovoj godini rođeno je svega 66 beba, iseljavanje stanovništva je sve učestalije, tako bi Nova Varoš već za desetak godina mogla da promeni naziv u „staru varoš„ - ocenjeno je na skupu u „Panorami“, na kojem je apostrofirano da se treći strateški pravac odnosi na uspostavljanje partnerstva u zajednici. Ono pre svega podrazumeva unapređenje komunikacije u lokalnoj sredini i povećanje nivoa informisanosti građana kako bi bili u prilici da se upoznaju sa pravima i načinima za njihovo ostvarenje.
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.