У Ризници нашег портала богато наслеђе Старог Влаха - из заборава и скрајнутих рамова и архива израњају слике прохујалог времена.
Књига „Нова Варош из старих албума“ Драгољуба Гагричића поред читаоцима је и у електронској верзији, двадесетак месеци након штампања у издању Библиотеке „Јован Томић“ у Новој Вароши.
Монографија на 182 стране доноси 320 фотогарфија, од којих су најстарије с краја 19. века, па до пре четири деценије. У уводу књиге ауотр подсећа да су фотографије огледало живота, да чувају мирис времена и успомене и држе везу са прецима, као и они белези на гробљима и крајпуташи.
Разгледница Нове Вароши с почетка 20. века
Фотографије које откривају занимљиву прошлост и богато наслеђе Старог Влаха подељене су у 12 тематских целина према сродности мотива, мада је границу тешко омеђити, а кратки текстови су покушај да се читаоци уведу у време и крајеве, да им се приближе људи, занимања, догађаји...
Слике са археолошких локалитета и ископина, са црквина и градина, као и светиња које чувају жар вере – својеврстан су времеплов наших трагова и раскршћа на старовлашкој утрини и аманета неимара да се не прекида памћење и везаност за претке.
Нововарошки крај је у последњих 150 година припадао територији више држава и уз границе и деобе, у вихорима пет ратова слободу дочекивао – три пута! Пред читаоцима су куле и граничне карауле зидане да вјекују, као и белези и слике ратника...
Странице монографије су и сетан поглед на завичај: сточари и земљорадници под бременом година и живота, карлице планинки и чобанска коначишта, руковети жетелаца и снопови на гувну, косачке мобе, последње етно-оазе на планинама, дело клесара и дрводеља – буде успомене на корене којих се, понекад, лако одричемо.
На староставним сликама су ишчилела занимања у преради конопље и вуне, израњају и слике народног градитељства и породичних задруга, момачких и девојачких надметања и најлепших изданака и дамара сеоског живота – моба, прела, сабора, светковина, свадби – тих чувара вере, традиције, корена, обичаја и народног духа.
Ђачки споменари чувају успомене на најлепше животно добра, а објектив је бележио долазак путева и струје, те мењање земљописа у сливу Увца, али и подсећао на благо Златара.
У монографији оживљава „стара варош“ са сокацима и чатмарама под шиндром, са дућанима, пиљарама и калдрмом, као и са сликама чаршијског живота.
Монографију можете прелистати на следећем линку: Нова Варош из старих албума
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.