Друго, допуњено издање, књиге Драгољуба Гагричића “Старовлашка умовања (анегдоте, пословице, изреке)“.
Шест година после првог издања, из штампе је, на захтев читалаца и казивача умотоворина, изашло друго, допуњено издање, књиге Драгољуба Гагричића „Старовлашка умовања (анегдоте, пословице, изреке)“.
Шта доноси прегршт записа, мали део „отворене књиге народне ризнице“?
Из бисага шерета су животне и убедљиве слике прохујалих времена, нашег менталитета и духа краја, које остају и као приче о људским судбинама и времену које је нестало... А све те слике су по форми кратке и једноставне, садрже драмске елементе, са кратком експозицијом и дијалогом и завршавају се комичним обртом, досетком, духовитом поентом на крају. Мисао им је тачна и убојита, па једна реченица може бити ефектнија од читавих страница.
Срп, руковети и крстине - жетве у Ојковици
* Љута трава на љуту рану Спремност да се животном ведрином одржи, одбрани и нападне у невољи. Како реч из народа насамари, бритко посече, ошине или заједљиво опомене власт и њене чауше, све који су изгубили рабоше од памети и музу јарца у решето?
* Увек гладни двоноги вуци
Чобанска лакоћа надмудривања – од бездушне лакрдије до наивне искрености и горштачко лукавство дрвосеча и рабаџија, уз ревност шумара и ујдурме између пања и секире.
Ђаволски немирном и довитљивом мишљу дрвпдеље навраћају воду на своју воденицу.
* Жени везан језик
Згоде и незгоде удавача и младожења, довијање проводаџија, мелеми за брачне неспоразуме, неверства, бекства из кревета, зле и дуге језике, свекре намћоре, чини и клетве...
* Ведре шале души посластица
Ум и језик се оштре на свакодневници и тоцилу старовлашких шерета, на крсним славама и сеобетима проговоре нарави и сујете, кресну варнице угарака са старих огњишта, па се замке живота и горка искуства преокрећу у врцаве искре и наравоученија.
* Језик бржи од памети
Изданци народне оштроумности и жаоке не заобилазе ни сахране, вечне куће и помене. Догодовштине у којима неспретно или брзоплето речено, a често искрено – изазивају подсмех и служе за наук.
Ко је све терао аутора и издавача књиге у школу шерета, како је тамо примљен без два сведока и протекције?
Превоз сена из Калипоља у Буковик
Из народне ризнице – Пословицама и изрекама, најкраћој врсти усменог народног стваралаштва, у духовном наслеђу припада посебно место. Ова зрнца умовања брушена су у старовлашкој школи живота, испирана на врелима у недођијама планина или донета у бежанији и сеобама, у завежљају са нејачи, иконом и гуслама, нека и у сандуку девојачке спреме.
* Пословице, као логична и мисаона целина, у виду норме саопштавају одређено животно искуство, које богати и разгранава разговор, а највећи квалитет им је незастаревање и непобитност.
* Изреке су, од свих врста усмене народне књижевности, најприсутније у свакодневном говору народа. Врцава мисаона игра народне мудрости у изрекама је својеврсно сведочење о животу, оне сликају и описују, богате мудрошћу минулих времена, украшавају говор...
Књига у библиотеци
У другом, допуњеном издању, књиге „Старовлашка умовања“ сакупљено је преко 250 пословица, 1.200 изрека и 590 анегдота.
И преко 50 фотографија међу корицама књиге отима од заборава мотиве којих више нема.
Књига je стигла на полице Библиотеке „Јован Томић“ у Новој Вароши, а овде се може и купити - цена је 800 динара.
Желите да дате своје мишљење о овој вести? Напишите га у коментарима испод.
dragoljub gagričić drugo dopunjeno izdanje knjige starovlašlka umovanja anegdote poslovice izreke
Коментари
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, претеће, расистичке или шовинистичке поруке биће обрисани. Мишљења изнета у коментарима су мишљења аутора коментара и НЕ ОДРАЖАВАЈУ ставове редакције портала. Слањем коментара прихватате горе наведене услове и услове наведене у Правилима и условима коришћења портала.